telefon+420 778 020 007PO - PÁ: 9:00 - 17:00

emailinfo@piyotour.cz

Rozhovory
8 minut čtení

Andrea Křtínová je majitelkou dvou jógových studií - jednoho v Hradci Králové a jednoho na ostrově Lanzarote. Její vášeň pro jógu a cestování ji přivedla na myšlenku založit vlastní cestovní kancelář a dopřát i lidem, kteří nechtějí prozkoumávat svět na vlastní pěst, potěchu oka i ducha v těch nejkrásnějších koutech naší planety. Jak myšlenka vznikla, kde jí nejvíce chutnalo a kde je nejhezčí příroda? To vám prozradí v následujícím rozhovoru.

Co tě přivedlo na myšlenku založit cestovní kancelář?

Není nic hezčího, než mít jedno hobby, co tě baví, a možná ještě o něco víc je mít dvě hobby, co tě baví. Takže já jsem spojila cestování a jógu do myšlenky cestovní kanceláře a tu jsem zhmotnila. To byla jedna cesta, která mě k tomu přivedla. A druhá cesta byla právní. Sama jsem chtěla někam jet a potřebovala jsem odbornou pomoc při zorganizování zájezdu. A protože na českém trhu byly jen velké cestovní kanceláře, které se nechtěly zabývat takhle menšími a na míru upravenými zájezdy, tak mě to přivedlo k tomu, že možná někteří další lidi jako já - praktikující jogíni, by třeba potřebovali pomoct se zorganizováním zájezdu.

Jaký je tvůj nejoblíbenější styl jógy?

Mám ráda věci, které jsou komplexní, a i proto jsem si oblíbila hatha jógu, která vychází z královské jógové cesty rádžajógy a je zajímavá i tím, že nabízí velmi široký přesah do normálního života mimo podložku. To je například dobře známých 8 stupňů jógy, které sepsal Pataňdžálí. Některé ty jógové principy, jako například áhimsa - nenásilí vůči nám nebo jiným, astéja - nekradení, nekrademe si sami čas a nekrademe čas jinému - například tím, že chodíme pozdě, nebo pravdomluvnost, také k sobě samým, a tak dále. Hodně to ulehčuje život, když si tato pravidla převedeme z jógové podložky do života. Takže mým jógovým favoritem je hatha jóga.

Máš na wish listu ještě nějakou zemi, kterou jsi zatím nenavštívila?

Vždycky jsem říkala, že jsem toho procestovala hodně, vzhledem ke své předchozí profesi (zahraniční obchod, pozn. red.) a vždycky jsem si přála podívat se do Jižní Ameriky, a to do úplně nedotčených koutů, jako je například Patagonie. Ostatně jsou to také místa, kam my s CK PIYO tour plánujeme vozit naše klienty a dokonce už i vozíme - biosférické rezervace a podobně. 

Takže místo, které si velmi přeji navštívit je v Jižní Americe - Argentina, Chile - a je to Patagonie. A můj sen se již brzy splní, protože v říjnu tohoto roku tam vycestuji a moc se těším, až si toto přání splním. Ale je to samozřejmě jenom jedno splněné přání, protože přece jenom stále je více zemí, které jsem nenavštívila, než které jsem navštívila. Některé oblíbené země navštěvuji opakovaně a to se jistě stává i mnohým z vás.

Na kterém místě na světě ti nejvíc chutnalo?

Já jsem velmi vděčný strávník, takže pokud něco dostanu na talíř, co je zelené, barevné a aspoň trošku zdravé a nemá to maso, ale nějakou formu bílkovin, proteinů, tak jsem naprosto šťastný strávník. Úplně nejvíce - zamilovala jsem se do té kuchyně! - mi chutnalo v Japonsku, protože v Japonsku je kulinářské umění povýšeno na umělecké dílo. Některé ty kuchařské výtvory jsou skutečně dotažené do těch nejmenších detailů. Například dortový koláček, který má rukou kuchaře vymalovanou gejšu z jedlých ingrediencí a celý je zabalen do typického kabátku, je něco, do čeho se člověk bojí zakousnout, protože se bojí zničit tu krásu. Ale ve chvíli, kdy se zakousne, tak zakusí kulinářské orgie. Neuvěřitelně dobré jídlo a neuvěřitelná pastva pro oči. 

Co bys doporučila těm, kdo mají pocit, že se ve světě ztratí, neumí jazyk a nechtějí si nic sami zařizovat?

Stále máme mnoho lidí, kteří neumí jazyky a bojí se vycestovat. I pro tyto lidi se hodí služby CK PIYO tour. Takže určitě bych lidem poradila se poohlédnout po nějaké cestovní kanceláři, která splňuje výchozí podmínky pro bezpečné cestování - je to koncesovaná a pojištěná společnost, takže v případě jakýchkoliv problémů nehrozí potíže při příjezdu do země, při ubytování, při případném rušení pobytu a tedy i vracením cestovného. Dobrá cestovní kancelář je skvělé řešení pro ty, kteří se bojí cestovat sami.

Jaká místa ti nejvíc učarovala svou přírodou?

Přestože miluju destinace, ve kterých nemusím nosit kabát a stačí mi žabky, tak neuvěřitelnou zkušeností, co se přírody týče, byl pro mě Island. Ledové království. Naprosto unikátní země v Evropě, vřele doporučuji. Krásné vodopády, krásná zelená příroda, nádherné ledovce i ledová řeka. Takže krása, krása, krása. Je to pastva pro oči i pro duši, a co víc, pocit, že se znovu a znovu chcete vracet. Je to země, na kterou se nemůžete vynadívat. Ledové kry, které volně plují, jemně se pohybují, to chcete znovu a znovu vidět. Je to velmi uklidňující. Stejně jako opary z vodní mlhy, které jsou kolem všudypřítomných vodopádů a do nich sluníčko posílá své paprsky. 

Pavla Kostková
Facebook CK PIYO tour Instagram CK PIYO tour
Pavla Kostková

Bc. Pavla Kostková je praktikující jogínkou se vzděláním RYT 200. V cestovní kanceláři PIYO tour se věnuje lektorkám a jógovým studiím, pro které chystá pobyty na míru. Má bohaté cestovatelské zkušenosti a ve svých jógových lekcích se zaměřuje na ženské zdraví.